"האוצר" שהגיע למחנה

אושוויץ בירקנאו, בימי הזעם

באחת הפגישות בא ר' חיים טוטר בהודעה מרשימה, שהגיעו תפילין וסידור לתוך המחנה! בפנים קורנות משמחה סיפר, שבמו עיניו ראה את התפילין בידי נער ליטאי שהגיע אמש למחנה. קשה היה להאמין שאומנם דבר כזה היה אפשרי. מי כמונו ידע כמה בדיקות עובר האסיר עד שמכניסים אותו למחנה. לפני הכנסו למקלחת מורידים ממנו את כל בגדיו, וערום כביום הוולדו יוצא הוא ביציאה אחרת. ואוי לו למי שהחביא משהו בתוך כפות ידיו. אולם ר' חיים קפץ  ונשבע שנכונים דבריו, ולא נשאר לנו צל של ספק, שאומנם יש תפילין בינינו.

הראשון שהתלהב מהידיעה הטרייה היה רבי יוסל'ה הרבי מנובומינסק. אשר קם והכריז, כבר מחר עליו להניח את התפילין. ניסינו לדבר על לבו של הרבי לבל יסכן את נפשו, כי כמוהו כמאבד את נפשו לדעת. אבל הרבי הוכיח שאין איבוד לדעת חל באושוויץ, ואם נמצאה המצווה לידו עליו לעשותה ויהי מה!   אחרי שההפצרות והשידולים לא הועילו החלטנו לוותר בבוקר על שתיית המים המאוררים(קפה בלע"ז) ולהסתיר את הבי בזמן הנחת  התפילין.

למחרת בצלצול, התאספנו ליד  'בלוק S  שם חיכה כבר הרבי לנער שעמד  בפינה עם תפיליו על הראש והתפלל ברגש. לגודל הפתעתי היה זה הנער לייבלה בן ר' פייבל מקובנה. לא עברו ימים מרובים והנער נתפס במצווה והוציאוהו מן המחנה.

 (הרב אביעזר בורונשטיין קובץ זכור ז')

הבהרה לסיפור "האוצר" שהגיע למחנה

לגנזך קידוש השם נודע שהנער גבור המעשה זכה להנצל בדרך ניסית, והוא ר' אריה לייב זיסמן מארצות הברית..

יושבי המחנה שיערו  כי כאשר נתפס הוא נלקח למוות, אך למעשה הועבר למחנה אחר ובעזרת ה' שרד וזכה להקים משפחה חשובה בישראל.

בפגישה עמו שמענו את ספור התפילין מכלי ראשון, וכך נודעו לנו פרטים נוספים על ההשגחה הפרטית שליוותה את התפילין של לייבלה.

בטרם פרצה המלחמה קנה לו אביו זוג מגפים שהיו גדולים ממידתו. שם הטמין הנער את התפילין. הוא נלקח מגטו קובנה עם קבוצת ילדים לדכאו ומשם לאושוויץ- בירקנאו. שם ציוו עליהם להתפשט ולנער את נעליהם. כל החפצים שהיו מוסתרים בנעלים נערמו בערמה גבוהה, והנער התמלא צער על התפילין שנלקחו ממנו. ברגע מסוים החליט לעורר מהומה עם כל הילדים, ואז כאשר השומר הסיח דעתו, הצליח להחזיר לרשותו את התפילין ולהטמינם שוב במגפיו.

את התפילין הללו המשיך להניח באושוויץ ולזכות בהם גם אחרים.

(ממעמקים קראתיך- יהודי גטו קובנה שואלים – הוצאת גנזך קידוש השם)

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד