שרי הבריאות והפנים ערכו ביקור ב"גנזך קידוש השם"

שר הפנים והפריפריה הרב אריה דרעי:

"אין עוד מקום בעולם בו מונצחת הגבורה הרוחנית היהודית שהיתה בימי השואה כמו בגנזך קידוש השם"

את הדברים אמר במהלך ביקור ב'גנזך קידוש השם' בהשתתפות סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן

  

חנוך בן חיים

"מאד מרגש אותי לראות בתערוכות חפצים ששרדו את השואה. גם לי יש בבית מאבא ז"ל מגילת אסתר קטנה שהוא הביא עמו כשברח מהשואה. אני חושב שמוסד כזה ברכה ליהדות בארץ. אני מודה לך שבאת לבקר ב"גנזך קידוש השם" ואני משוכנע שתמצא את הדרכים לסייע להם."

קודם כל ישר כח, מגיל צעיר אני מחובר לרב פראגר, קראתי בצמא את כל דבריו, כנער צעיר, הוא חיבר אותי לשואה בצורה מדהימה עם הכתיבה שלו, אתם עושים דברים מיוחדים, שמעתי רבות על פעליו של הגנזך אבל לא הייתי מודע לכל היקף הפעילות ולכל מה שאתם עושים, אני חושב שעם ישראל אחר השואה התעסק בלבנות את ההריסות מחדש, ופחות שם משקל לשמר את הדברים האלה, עצם העובדה שהקימו את כל הישיבות שהיו שם, ואת כל חצרות החסידים, אז זה ברוך השם.

אבל אין ספק שצריך את הפן הזה של השואה, של כל הגבורה הרוחנית, וקידוש השם, והחיים הרוחניים, וכל מה שהיה שם. אין מקום אחר חוץ מכם שעושה את זה וצריך לעשות את זה למען הדורות הבאים.

אני לא רוצה להיכנס לפרטים אבל אנחנו נהיה שותפים, ניתן חלקנו בעזרת ה' נעשה כל מה שצריך לעשות כדי לקדם את הנושא.

בביקור ייחודי ומרגש שנערך ב'גנזך קידוש השם', בו השתתפו שר הפנים והפריפריה הרב אריה דרעי וסגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן, נחשפו השניים לפעילות הענפה הנעשית בגנזך לשימור מורשת הגבורה הרוחנית של תקופת השואה ולהיקף החומרים הארכיוניים המתעדים את קהילות ישראל בכל תפוצותיהן.

האורחים ערכו סיור בתערוכה מקורית בהנחייתם ובהדרכתם של הרבנית אסתר פרבשטיין והגב' טובה יוסקוביץ, הסוקרת את פעולותיהם של האדמו"רים והרבנים, מנהיגי היהדות באירופה בתקופת המלחמה ואת פעולותיהם הכבירות בקרב קהילות הקודש על רקע התקופה הקשה, וכן צפו בתצוגה מרהיבה של דגמי בתי כנסת ובתי מדרש אשר נחרבו על ידי הנאצים ימ"ש ועוזריהם במהלך המלחמה.

בישיבה מיוחדת שנערכה לאחר מכן, אמר הרב דוד סקולסקי, מנכ"ל 'גנזך קידוש השם', כי מדובר בסך הכל בטיפה מן הים מהחומר ש'גנזך קידוש השם' אוצר תחת ידיו. "ברשותנו חומר תיעודי עצום שנאסף בעמל רב ובמשך שנים רבות על כל קהילות ישראל בעולם, באמצעותו אנו מעבירים לדורות הבאים את העבר היהודי המפואר של כל קהילה על סגנונה וייחודיותה".

בפני האורחים הוצגו נתונים מרשימים של מוסדות ותלמידים המבקרים ב'גנזך קידוש השם', שרבים מהם אף לא נמנים על המגזר החרדי, הנפעמים מהיקף החומר, הן על תקופת השואה ומורשת הגבורה הרוחנית של מקדשי השם, והן על קהילות הקודש בכל תפוצות ישראל בעולם.

בקבלת הפנים המיוחדת השתתפו בין היתר: הגב' רחל יוד, שציינה את ייחודו של 'גנזך קידוש השם' בכך שהוא מנציח לא רק את מורשת השואה, כי אם גם את גחלת הקהילות היהודיות שבכל תפוצות ישראל; הד"ר גב' מלי אייזנברג, שהביעה את התפעלותה מההיקף העצום של החומר הארכיוני; הגב' נדיה הורביץ, מניצולות השואה ובתה הגב' חנה רוטנברג, שעמדה על הקשר הבין דורי שמתקיים בין כתלי 'גנזך קידוש השם'; עוד השתתפו ד"ר גרזינה פאבלק ממכון משה שור בוורשה, והרב ד"ר משה פינצ'וק, והרב יעקב ביבלה חבר ועד הנאמנים ב'גנזך קידוש השם'.

בימים אלו נערכים לקראת העבודות על הבניין החדש והמפואר של 'גנזך קידוש השם' שיוקם אי"ה בקרוב, והאורחים קבלו דיווח מפורט על התוכניות העתידיות לצד סקירה של האגפים השונים שיכיל בית 'גנזך קידוש השם' המרווח ורחב הידיים.

שר הפנים והפריפריה הרב אריה דרעי, שהביע את התפעלותו מהסיור ומהתוכן בפניו נחשף, שיבח את עמיתו סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן, העומד לימין הגנזך, ואמר כי ניתן להמליץ עליו את מאמר חז"ל "גדול המעשה יותר מן העושה".

בדבריו ציין הרב דרעי, כי כנער צעיר גדל על סיפוריו של הסופר האגדי הרב משה פראגר ז"ל, מקים 'גנזך קידוש השם' ומייסדו, אך בביקורו זה נחשף בפעם הראשונה מקרוב לפעילות הענפה של שימור מורשת הגבורה הרוחנית. "אין עוד מקום בעולם בו מונצחת הגבורה הרוחנית היהודית שהיתה בימי השואה כמו בגנזך קידוש השם", אמר הרב דרעי בהתרגשות, בהוסיפו כי "יש לעשות הכל כדי לסייע ל'גנזך קידוש השם' לשמר את המורשת לטובת הדורות הבאים". הוא ציין, כי ישמח לעמוד לעזר ככל שלאל ידו.

הקודםהקודם
הגדלהגדל
הבאהבא
עבור לתוכן העמוד