שרי הבריאות והחינוך ערכו ביקור ב"גנזך קידוש השם"

  שר הבריאות הרב יעקב ליצמן
ושר החינוך מר נפתלי בנט

בביקור ב'גנזך קידוש השם'

 

 

ח' באייר תשע"ז 4 במאי 2017

 

 
 אני חייב להביע את התפעלותי מהביקור ב"גנזך קידוש השם".

התוודעתי לדברים שמעולם לא ראיתי. מאד מרגש אותי לראות בתערוכות חפצים ששרדו את השואה. גם לי יש בבית מאבא ז"ל מגילת אסתר קטנה שהוא הביא עמו כשברח מהשואה.

אני רוצה להגיד לכם, רבותי, השר בנט איתי, אנחנו עושים הרבה דברים טובים ביחד. בשיתוף פעולה מלא.

אני חושב שמוסד כזה ברכה ליהדות בארץ. אני מודה לך שבאת לבקר ב"גנזך קידוש השם" ואני משוכנע שתמצא את הדרכים לסייע להם.
לי יש הרבה יותר נטיה לעזור לגופים שהם עם אנשים רציניים וברמה וניכר פה שאתם ברמה מאד מאד גבוהה ועם הרבה רצון. אני באמת נפעם מהביקור, ומהרמה ומהמסירות. אני חושב שזו ברכה גדולה.

אני חייב לומר, הרב ליצמן, הקשר שלנו נוסך בי הרבה אופטימיות בכלל. כי בסוף אנחנו עם אחד בארץ הזאת לנצח, וכל אקט כזה בסוף מחבר יותר ויותר. מצד אחד, שמירת הזהות המיוחדת שאנחנו באמת מכבדים, ויחד עם זה לזכור שאנחנו עם אחד.

אז באמת אני מאד מעריך את העבודה שאתם עושים במקצועיות. ואנחנו נשמח, באמת נשמח לעזור.
  

שר הבריאות חה"כ הרב יעקב ליצמן ושר החינוך חה"כ מר נפתלי בנט ערכו ביקור ב"גנזך קידוש השם" בבני ברק. אל השרים נלוו יועציהם ועוזריהם. כן השתתפו בסיור בכירים במינהל חברה ונוער במשרד החינוך, מר שמעון שמעון, מפקח ארצי מינהלת פולין והגב' ליאת סלומון מנהלת מה"ד להב"ה. את פני האורחים קיבל הצוות הבכיר של "גנזך קידוש השם" בראשות המנכ"ל הרב דוד סקולסקי.

בחלקו הראשון של הביקור, סיירו בתערוכות חינוכיות, ייחודיות ומרתקות שתכניהן   נקבעו ע"י   צוות ההפקה של "הגנזך". התערוכות הוקמו באופן מרשים ע"י מרכזת ההפקות הגב' טובה יוסקוביץ, ועוצבו ע"י המעצבת הגב' אתי וולס.

בתערוכות הושם דגש פדגוגי – דידקטי לנוער, שכללו פינות מולטימדיה רבות   ו המחישו לצופים את אופי הפעילות החינוכית של "גנזך קידוש השם".

בתערוכה "עיני העדה" הוצגו תכנים הקשורים למנהיגות רבנית בימי השואה והדילמות עמן התמודדו. הוסבר לצופים כיצד מונגש הנושא לדור הצעיר.

בתערוכה נוספת "וראיתם וזכרתם" נחשפו בעיני המבקרים מוצגים הקשורים לשואה. ברקע נשמעו קטעי עדויות מרגשים מפי ניצולי שואה.

הרבנית אסתר פרבשטיין   היועצת האקדמאית של   "גנזך קידוש השם", הנחתה   את הסיור בטוב טעם. היא ציינה את חלקו של ה"גנזך" בחינוך הדור הבא בהחדרת תכנים וערכים הקשורים לשואה. מתוך מתן דגש   למסירות הנפש ולשמירת הצלם היהודי   של יהודים שומרי תורה ומצוות בימי הזעם.

לאחר הסיור בתערוכה התכנסו חברי המשלחת ליד שולחנות ערוכים והגב' רחל יוד מנהלת האגף ליחסי חוץ ב"גנזך קידוש השם "   קידמה את הבאים במילות ברכה .

לאחר מכן דנו המשתתפים בצרכים שהועלו על ידי ראשי "גנזך קידוש השם". המנכ"ל ציין את   מקומו של ה"גנזך" במערכת החינוך במגזר החרדי ובמוסדות ההנצחה וביקש לשלב את ה"גנזך" עם מכוני השואה המוכרים במסגרת החוק.

שר הבריאות חה"כ הרב יעקב ליצמן, שהביע את התרשמותו החיובית מהתערוכות ומן העשיה החינוכית, אמר בדבריו שהוא מצפה ש"גנזך קידוש השם" יקבל תקציבים כראוי למוסד שמטמיע את לימודי השואה במגזר החרדי.

ד"ר מלי אייזנברג הקדישה את דבריה למייסד ר' משה פראגר שחזונו בא לידי ביטוי בעשייה החינוכית של "גנזך קידוש השם ".

גב' חוה טורץ סקרה בקצרה את העשייה החינוכית של צוות המורות במכון, בקהילה ובמוסדות החינוך.

לפני המבקרים הוקרן קטע מסרט תיעודי שהפיק "גנזך קידוש השם" "מפגש ביער" - המתאר פגישת ניצול שואה מר אליהו הרמן עם מצילו, חייל יהודי אמריקאי, הרב מאיר בירנבוים לאחר כ- 64 שנה.

שר החינוך מר נפתלי בנט ציין את התרשמותו מהמקצועיות ומהרמה של צוות "גנזך קידוש השם" כמו גם מהתכנים הדידקטיים אליהם נחשף. הוא הבטיח לסייע ל"גנזך" כמכון שייחודו מצדיק מתן תקציבים הולמים והוגנים מטעם משרד החינוך לפעולות החינוכיות אותן הציב לעצמו. השר הנחה את הבכירים במינהל חברה ונוער לקדם את הכללת "גנזך קידוש השם" במסגרת מכוני השואה.

המנכ"ל העלה על נס את פעלו המבורך של המזכ"ל הר"ר צבי סקולסקי שביד אמונה ניווט את כל המהלכים שהובילו לביקור המוצלח שבשיאו הבטיחו השרים את מלוא תמיכתם בהכרה ב"גנזך קידוש השם" כארכיון הזכאי לקבל תקציבים ממשרד החינוך בגין פעולותיו החינוכיות.

 

עבור לתוכן העמוד