אודות "גנזך קידוש השם"

אודותינו

על "גנזך קידוש השם"

רקע

"גנזך קידוש השם" נוסד בשנת תשכ"ה (1964) על ידי הסופר וחוקר השואה ר' משה פראגר ז"ל, במטרה להנציח את העולם היהודי הפורח שנחרב בשואה, את גבורת הנפש היהודית בעיצומן של הזוועות ואת נס תקומת עם ישראל לאחר המלחמה. "גנזך קידוש השם" מתמקד בצד האמוני והיהודי של השואה ובאופן שבו בא צד זה לידי ביטוי במהלך זוועות המלחמה.

"גנזך קידוש השם" קיים כבר למעלה מיובל שנים, והצטברו בו חומרי תיעוד מגוונים ומרתקים בהיקף עצום:

– כ-300,000 תצלומים בארכיון הצילומים

– כ-2,000,000 מסמכים בארכיון המסמכים

– כ-40,000 ספרי לימוד בספריית "גנזך קידוש השם"

– כ-2,000 עדויות מצולמות

אוצרות תרבותיים אלו פתוחים לכל דורש ועומדים לרשותם של ניצולי שואה, חוקרים, סופרים, עיתונאים, מורים, תלמידים וכלל הציבור.

כדי למלא את ייעודו של "גנזך קידוש השם" הוקמו צוותי עבודה ייחודיים לתיעוד, הדרכה ופיתוח ערכות לימוד בתחום העמידה הדתית בעת השואה. בפעילותו החינוכית של "גנזך קידוש השם" השתתפו אלפי תלמידים ועשרות כיתות

בשנים האחרונות עבר "גנזך קידוש השם" מהפכת שימור ותיעוד שזכתה להכרה והערכה נרחבת מטעם גורמים ציבוריים

מטרות "גנזך קידוש השם"

"גנזך קידוש השם" הוקם בשנת 1964 ע"י חוקר השואה והסופר ר' משה פראגר ז”ל. מאז ועד היום עוצבה דמותו של המוסד, ונקבעו מטרות פעילותו:

הנצחה

להנציח קהילות שחרבו על עולמן הרוחני והתרבותי.

מחקר ותיעוד

– לחקור, לתעד ולהנציח את עושר המסורת היהודית בכל תפוצות ישראל.

מורשת

– להחדיר בדרכים מגוונות את תודעת השואה בציבור בכלל ובקרב בני נוער בפרט, תוך שימת דגש על ההיבט האמוני והיהודי.

"גנזך קידוש השם" כיום

עיקר פעילותו של "גנזך קידוש השם" מתמקדת בהחדרת תודעת השואה וגבורת הנפש היהודית בקרב בני נוער בארץ ובעולם היהודי כולו. "גנזך קידוש השם" שם לו למטרה ליצור קשר וחיבור איתן בין הדור שחרב ונשמד בשואה לבין הדור הצעיר שקם ועלה מן ההריסות. לשם כך פועל "גנזך קידוש השם" במישורים רבים ומגוונים:

– תערוכות: "גנזך קידוש השם" מקיים תערוכות במגוון נושאים – העולם היהודי שחרב, השואה, ההתמודדות היהודית והרוחנית במהלך הזוועות ותקומת עם ישראל לאחר המלחמה.

ימי עיון לחטיבות הביניים וכיתות העל יסודי: בימי העיון נידונים מכלול גילויי גבורת הנפש היהודית בשואה, והתלמידים מכינים במסגרתם עבודות גמר. כמו כן, נכתבות עבודות מחקר על ידי סטודנטים ומשתלמים בהוראה. במסגרת ימי העיון מוזמנים בני נוער אל "גנזך קידוש השם" על מנת לשמוע הרצאות, ובמקביל שולח "גנזך קידוש השם" מרצים למוסדות חינוכיים ומרכזי למידה שונים ומגוונים.

– תיעוד ניצולי שואה בכתב, באודיו ובווידאו: "גנזך קידוש השם" רואה שליחות עליונה בשימור הזיכרון וביצירת תשתית מידע רחבה ומקיפה על העולם היהודי לפני תקופת השואה ובמהלכה. במסגרת זו מרואיינים אלפי ניצולים ודבריהם מתועדים, מעובדים ומקוטלגים בקפידה על ידי צוות מקצועי מיוחד שהוכשר לכך.

מחשוב: כדי להבטיח את שימור הזכרונות והעדויות, צוות "גנזך קידוש השם" שוקד כל הזמן על מחשוב כל אוצרות הארכיון – הן החומרים הכתובים, והן החומרים המוקלטים והוויזואליים. חלק גדול מהחומר עבר כבר את תהליך המחשוב, בעיקר ארכיון התצלומים. 

חומרים לימודיים: "גנזך קידוש השם" מפיק באופן קבוע ספרים, סרטים וערכות לימוד ברמה לימודית וערכית גבוהה, תוך שימוש בטכניקות הוראה מגוונות וחדשניות.

"גנזך קידוש השם" מהווה כתובת מרכזית עבור כל מי שמתעניין בהווי החיים היהודי בעבר ובהווה ובייחוד בתקופת השואה. "גנזך קידוש השם" מכיל ספרים, אלבומים, מסמכים, תיעודים ותצלומים ייחודיים בהיקף נרחב ויוצא דופן, ונעזרים בו סופרים, חוקרים, עיתונאים, מורים, אמנים מרצים ומתעניינים מכל רחבי העולם.