ראש ישיבת חכמי לובלין והוגה רעיון הדף היומי

ביום ז' במרחשוון תשע"ד ימלאו 80 שנה להסתלקותו לשמי מרום של הגאון הקדוש רבה הנערץ של לובלין, רבי מאיר שפירא זצוק"ל, אשר נודע ונחרט שמו בתולדות ימי עם ישראל, בעיקר על שמן של שתי מתנות טובות שהוא היה השליח ממרומים להעניקן לדור. הראשונה: הגיית רעיון לימוד הדף היומי מן התלמוד הבבלי - רעיון שהועלה במעמד הכנסייה הגדולה הראשונה של "אגודת ישראל" וזכה לברכתם של גדולי הדור וצדיקיו זי"ע. השנייה: בנייתה לתפארת של הישיבה המעטירה, "ישיבת חכמי לובלין", שהפכה והייתה במובנים רבים ל"אם הישיבות".

מאז העלה רבי מאיר שפירא זצוק"ל את הרעיון של לימוד הדף היומי הספיקו רבבות אלפי יהודים בכל רחבי תבל לסיים את הש"ס בפעם ה-12. ברעיון הכביר הזה טמונים כוחות אדירים: הוא היה למכשיר רב עצמה של הרבצת תורה; הוא קירב יהודים רבים ללימודה והנחיל להמונים סיפוק ואתגר ויכולת התעלות. הרעיון הכביר הפך והיה לאבן פינה באבני היסוד של "אגודת ישראל" שיסודתה בהררי קודש, והנהגתה הובילה להתעלות בקודש. הוא גם היה לרעיון כביר המלכד ומאחד את כל שכבות ושבטי עם ישראל לחטיבה אחת. ובמה? - בתורה.

חוט השני הזה, של זיכוי הרבים והרמת קרן התורה, עובר בכל פרשת חייו ותולדותיו של האי גאון וקדוש. הקמתה של ישיבת חכמי לובלין בישרה עידן חדש בעולמה של תורה. צורבים מובחרים, בני עלייה ומתמידים, מצאו בישיבה החדשה שזה עתה הוקמה את כל ה"יש" הראוי והמגיע למי שמבקש לשים מעייניו בעסק התורה. מה שאנו מורגלים היום לראות ישיבה על פנימייתה ושירותיה כדבר מובן מאליו - היה דבר של חידוש עצום עד שבא רבה של לובלין והגה את רעיונו. לא רק הגה - כי אם בנה ויצר וזיכה את דורו ואת הדורות הבאים אחריו במתנה טובה ונעלה שאין לה ערוך ואינה מסולאת בפז.

זכותו תגן עלינו.

באוצרות "גנזך קידוש השם" מצויים ספרים וחומרים רבים על רבי מאיר שפירא זצ"ל, על ישיבת חכמי לובלין, על הדף היומי ועל מיכלול פעליו למען עם ישראל.

אור מלובלין

אור מלובלין

תמונות

תמונות

מסמכים

מסמכים
עבור לתוכן העמוד