מנהגי תפילה בשבת

מחנה ברגן בלזן

בצריף שלנו, צריף 11  , התפללנו כל בוקר לפני העבודה תפילת שחרית במנין. התפללנו בטלית ותפילין. בימי שני וחמישי קראנו בספר התורה של דוד נפתלי אברהמס. כשנשלח למחנה הוא ויתר על תרמיל בגדים והביא במקום זה ארגז ובו ספר תורה! היו עוד צדיקים אחדים שהביאו איתם בהיחבא ספרי תורה ובזכותם קראו בתורה בכמה מניינים בברגן בלזן. אבא הקפיד על כך שהמנין לא יפריע לאלו הרוצים להמשיך לישון עד סמוך לשעת המפקד.

בימי שישי התפללנו קבלת שבת אחרי שחזרנו מהעבודה לפנות ערב, ובחודשים הראשונים אף לא החלפנו את בגדי העבודה לכבוד השבת.. קבלנו את השבת מתוך תקוה כי "רב לך שבת בעמק הבכא והוא יחמול עליך חמלה... והיו למשיסה שוסיך ורחקו כל מבלעיך".

התעוררה בעיה בעניין קריאת התורה בשבת בחודשי החורף. בבוקר היה חשוך כי, כמובן לא הדלקנו אור בשבת(בצריפים אלה הייתה תאורה חלקית). לכן קראנו את פרשת השבוע בליל שבת מתוך ספר תורה, ללא "עליות" וברכות התורה. אחרי קריאת התורה מיהרנו לשכב לישון, כדי לאסוף כוח לקראת העבודה ביום שבת קודש. בשבת בבוקר התפללנו תפילת שחרית ומוסף, אכלנו במהירות ורצנו למיפקד העבודה. עבדנו בשבת  קודש וניסינו שלא להסיח את דעתנו ממנה. לפעמים נדמה היה לנו, שדווקא בשבת עומד הזמן מלכת והיום נראה לנו ארוך כל כך. קשה מאוד, ואף בלתי אפשרי, לחשוב כל היום איך לעבוד ב"שינוי", "כלאחר יד". הנה, שבת היום ועליך לעבוד שתים- עשרה שעות, שש שעות בבוקר ושש שעות אחרי הצהריים. נדרש אתה לעבוד, לסחוב,לחפור,לבנות, עוד ועוד, עד מתי? היום שבת, מבוקר עד ערב תזכרו שבתכם, שבת שבת ואין שבת!

האם ידענו בעבר.... כמה שעות יקרות יש בשבת אחת,בשבת אחת?

                                                                           (יסופר לדור, יונה עמנואל)

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד