מרכז פראגר

גנזך קידוש השם רואה את המוזיאון העתידי ככלי להרחיב ולהעמיק את המידע ואת המודעות לנושא השואה, תוך הדגשתה של התגובה היהודית וגילויי העמידה הרוחנית תחת רדיפות הנאצים.  גילויים אלו כללו מאבק על ערכים יהודים וזהות יהודית, מאבק על המסורת הדתית ועל האמונה, עמידה נחושה על שמירת צלם האדם ועל ערכי מוסר יהודים-אוניברסליים ומאבק מודע במטרותיהם של הנאצים במלחמה נגד היהודי ונגד היהדות.  מימד ייחודי זה, שניתן לכנותו "הסיפור היהודי של השואה",  מכיל גם את  היוזמות השונות שנעשו על ידי המוני היהודים, ובמיוחד את תגובתם של מנהיגים דתיים יהודים שומרי תורה למציאות שהקיפה אותם.

המוזיאון מתוכנן  על ציר כרונולוגי ומביא את האירועים בהקשר ההיסטורי שלהם. הנושאים המוצגים בו  מבטאים את העושר והחיוניות של ערכי היהדות גם בתקופה חשוכה זו.  הם כוללים בין היתר: חיי משפחה, הערכת הספרים, אהבת לימוד, סיוע לחלשים – סעד וסולידריות, וכבוד עמוק למנהיגות הרוחנית. באמצעות ערכים אלו שהם לב ליבה של התגובה היהודית לשואה, אנו מבקשים גם לחבר את המבקרים, ובעיקר את הנוער, לעוצמתה של המורשת היהודית שעברה מדור לדור, ואשר העניקה כוח עמידה לפרט ולציבור. ומאידך, לחשוף את "גיבורי השואה" ששמרו על ערכים אלו בנחישות מתוך אמונה ואחיזה במורשת זו.

"מרכז פראגר", המבנה החדש, בא לענות על הצורך החשוב בהקמת מרכז היסטורי חינוכי אשר יציג את העולם היהודי שהיה, את גילויי גבורת הנפש היהודית תחת המשטר הנאצי ואת נס תקומתו של העם היהודי לאחר השואה.

בד בבד ישמש המוזיאון כמכשיר עזר לצורכי מערכת החינוך, על מנת לקרב את הנוער היהודי בארץ ובעולם לעברו המפואר ולהשריש בקרבו את הגאון היהודי.

"מרכז פראגר" יכלול את האגפים:

ספרייה
ספרייה מרכזית בת אלפי כרכים

אולמות קריאה

חדרי מחשב

אגף מאגרים ארכיוניים

חומר תיעודי מאוספי "גנזך קידוש השם", ממוין ומסווג לפי מפתח מדעי

מאגר צילומים ורפרודוקציות של יצירות אמנות על הווי החיים היהודי בכל פזורי הגלויות בעבר ובהווה

מאגר עדויות מוקלטות ועדויות מוסרטות

אגף חינוך והוראה

חדרי לימוד וסדנאות ללימודי השואה

מאגר חומרי למידה ותיקי נושאים למורה

עזרי הוראה שונים

אגף כנסים והנצחה

אולמות לכינוסים, אירועי הנצחה וזיכרון, ימי עיון וסמינרים

היכל "נר תמיד" שבו ילמדו משניות לעילוי נשמת הקדושים

תערוכות קבועות

תערוכה קבועה שתציג את יפי תפארתו של העולם היהודי ששקע, על כל ההיבטים הרבגוניים של ססגוניות המסורת הן של ארצות המזרח והן של ארצות המערב.

תערוכה קבועה המתארת את גבורת הנפש היהודית וגילויי קידוש השם בהיסטוריה היהודית בכללה, ובשנות השואה בפרט, תוך התייחסות לפעולות ההצלה בשואה ותקומת עם ישראל לאחר השואה.

תערוכות מתחלפות

תערוכות מתחלפות בנושאים הקשורים להווי חיים יהודי מסורתי, בהתאם לצורכי החינוך והחברה.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד